Amikor már hiába fut a pénzéért…

Végrehajtás

A fedezetelvonó ügylet

 Járt már úgy, hogy tartoztak Önnek és az adós hirtelen megszabadult ingó vagy ingatlan vagyonától, majd mire Ön végrehajtás útján tudta volna érvényesíteni jogos követelését, már semmi sem volt az adós tulajdonában (fedezetelvonó ügylet)? Ha igen, akkor elmondjuk hogyan kerülheti el mindezt, vagy mit tehet, ha a szerencsétlen helyzet már bekövetkezett.

Gyakrabban találkozunk azzal a problémával, hogy egy természetes személy kölcsön ad a másiknak, bízva abban, hogy ha bármi baj történne, akkor az adós háza biztosíték lehet a kölcsönösszeg visszajuttatására, majd a követelés alapjául szolgáló ingatlan és minden egyéb vagyon eltűnik egy fedezetelvonó ügylet következtében, amikor a kölcsönadó visszakéri a pénzét.

Jelen cikkünkben bemutatjuk röviden, hogy ezt a helyzetet hogyan lehet elkerülni illetve kezelni a fedezetelvonó ügyleteket.

A fedezetelvonó szerződés szükséges elemei

Amennyiben az adós egy harmadik személlyel olyan szerződést köt, amely a jogosult (kölcsönadó) követelésének alapját részben vagy egészben elvonja, beszélünk fedezetelvonó szerződésről. Ezen kívül még vannak persze lényeges törvényi feltételek, de a legfontosabb elsőre talán az, hogy a szerződés veszélyeztesse a jogosult követelésének megtérülését. Vagyis ha valakinek jogerős bírói ítéleten alapuló követelése van egy másik személlyel szemben, és a bíróság jogosult kérelmére már végrehajtási lappal el is rendelte a végrehajtást, és az adós eközben elajándékozza a két tulajdonában álló ingatlan egyikét, de a másik értéke még fedezné a jogosult követelésének összegét, akkor nem beszélhetünk fedezetelvonó ügyletről.

Ha rosszhiszeműség gyanúja merül fel

További törvényi feltétel, hogy a harmadik személy, akivel adós a szerződést köti, rosszhiszemű legyen vagy reá a szerződésből ingyenes előny származzon. Sokan azt gondolják, hogy már akkor megvalósul a fedezetelvonó szerződés, ha adós – mielőtt a követelés behajtható lenne rajta – eladja a tulajdonában álló egyetlen ingatlant (pl. garázst) egy harmadik személynek, aki nem is tudott arról, hogy eladónak végrehajtható tartozása van, és adósnak más vagyontárgya nincs. Ez téves feltevés, hiszen a fedezetelvonó szerződéshez nem elég az, ha a szerződés teljesen elvonta volna a jogosult követelésének alapját, szükség van arra is, hogy az ingatlant megszerző fél rosszhiszemű legyen, ami főképp abban nyilvánulhat meg, hogy a szerződés megkötésének időpontjában tudott arról, hogy adósnak tartozása van jogosult felé. Ezen túl a fedezetelvonó szerződések kapcsán a bíróság vélelmezni szokta a rosszhiszeműséget, ha adós közeli hozzátartozóval köti meg a szerződést tekintet nélkül arra, hogy az ingyenes vagy visszterhes volt-e. Az ingyenes szerződések esetében pedig, mint például az ajándékozás nincs is szükség a rosszhiszeműség vizsgálatára, az a jogszabály erejénél fogva fedezetelvonó szerződésnek minősül, ha az első feltétel is fennáll.

Hogyan lehet elkerülni, megtámadni a fedezetelvonó ügyleteket?

Amennyiben adós nem fizet, és tudomásunk lehet róla, hogy nehéz anyagi körülményei miatt nem is tud majd fizetni a kölcsönszerződésben meghatározottak szerint, jobb minél korábban jogi segítséget kérni és fizetési felszólítás, majd az összeg értékétől függően fizetési meghagyásos eljárást vagy peres eljárást indítani, hogy minél hamarabb egy végrehajtható, jogerős ítélet vagy jogerős fizetési meghagyás legyen a kezünkben, ami alapján megindulhat a végrehajtási eljárás. Amennyiben mindent időben, gyorsan megteszünk, talán el tudjuk kerülni azt, hogy adós a követelés fedezetének elvonása céljából fedezetelvonó ingatlan-adásvételi szerződést kössön. Ha ezt nem is tudjuk elkerülni, akkor nagyon figyeljünk arra, hogy a végrehajtó időben kérje a földhivataltól a végrehajtási jog bejegyzését, hogy ha esetleg el is akarná adni adós az ingatlanát, azt csak a végrehajtási joggal terhelten tehesse meg, illetve az visszariasztó tényező legyen a jóhiszemű vevők számára. A végrehajtási jog időben való bejegyzése biztosít minket arról is, hogy a következő tulajdonos is köteles legyen tűrni az ingatlan tekintetében követelésünk kielégítését.

Ha nem tudtuk elkerülni a bajt, akkor a fedezetelvonó szerződés miatt pert indíthatunk az adós ellen. Ebben az esetben mindenképpen javasoljuk, hogy forduljon hozzánk bizalommal, mert a per megindításával kapcsolatban sok olyan nehézség lehet, amihez jobb jogi szakember segítségét igénybe venni.

(forrás: madarassy.hu)

 

JOGI TANÁCSOK SZERZŐDÉSEKKEL KAPCSOLATOS ÜGYEKBEN:

dr. Döcsakovszky Béla
ügyvéd
Telefon: +36-30-268 38 53
dr.docsakovszky@gmail.com
Online bejelentkezés