Cégfelszámolás

Felszámolás alatt a cége és veszélyben a család vagyona?

Hogyan lehet megmenteni az adóssággal terhelt vállalkozói vagyont?

A köznyelv „elúszottnak” nevezi azokat a vállalkozókat, kis Bt.-k beltagjait, akik gazdasági tevékenységük folytán jelentős adósságot halmoztak fel, akiket végrehajtás fenyeget, s akiknek eddig a családja sem vonhatta ki magát a terhek, a végrehajtás alól. Ők próbálták mindenféle kétségbeesett módszerekkel – színlelt eladással, ajándékozási szerződésekkel – kimenteni, legalább a házastársukat, gyermekeiket illető, a jövőjüket biztosító vagyont. Ezek a szerződések azonban színlelt mivoltukban erősen támadhatóak voltak, s nem is mindig jelentettek igazi megoldást a problémára.

MEGSZÜNTETHETŐ A VAGYONKÖZÖSSÉG

A 2013. évi V. törvény, vagyis az új Polgári Törvénykönyv, a hatályba lépése óta lehetővé teszi, hogy a „vétlen” házastárs a házasság felbontása (vagyis a sok esetben színlelt válás) nélkül is kérje a bíróságot a vagyonközösség megszüntetésére, úgy, hogy az adósság – annak végrehajtása – az Ő tulajdonrészét ne fenyegesse.

Ugyanez a helyzet, ha a „vétkes” házas fél a párja hozzájárulása nélkül megkötött szerződéssel, vagy szerződésen kívül okozott kár megtérítése miatt sodorja veszélybe a „vétlen” felet megillető vagyonrészt.

A házassági vagyonközösség ilyen módon történő megszüntetéséhez a „vétlen” házastársnak a közös lakhelyük szerint illetékes bíróság előtt pert kell indítania, ami nem olcsó mulatság, de – különös tekintettel a per jellegére, valamint a megszorult peres felek anyagi helyzetére – jó eséllyel kérhető és kapható költségkedvezmény, illetve jó esetben, megfelelő pervitel esetén alkalmazható lesz, az úgynevezett mérsékelt illeték is.

Összességében elmondható, hogy az új keletű lehetőséggel élve legálisan megóvható legalább a közös vagyon fele, hogy az eladósodásban vétlen fél ne károsodjon.

CÉLSZERŰ HÁZASSÁGI VAGYONSZERZŐDÉST KÖTNI

Ha még nem következett be az eladósodás, illetve a vagyont még nem terheli végrehajtás, célszerű házassági vagyonjogi szerződést kötni, amiben a jövőre nézve lehet megszüntetni, illetve kizárni a vagyonközösséget, s így a fenyegetett vagyon felét ugyancsak megmenteni, kivonni az esetleges végrehajtás alól.

Persze számtalan szabály, kivétel, kötelezettség, előírás és körülmény teszi a fent vázoltnál lényegesen bonyolultabbá ennek a jogintézménynek az alkalmazását, de a sajátos egyéni körülmények ismeretében mindenkinek ajánlható valamilyen személyre szabott segítség, mentsvár, hogy a terhek alól legalább a családtagjait, a szeretteit mentesíteni tudja.

JOGI HÁTTÉR

4:53. § [A vagyonközösség megszűnése]

A vagyonközösség megszűnik, ha

  1. a) a házastársak házassági vagyonjogi szerződésben a vagyonközösséget a jövőre nézve kizárják;
  2. b) a bíróság azt a házassági életközösség fennállása alatt megszünteti; vagy
  3. c) a házassági életközösség megszűnik.

4:54. § [A vagyonközösség bírósági megszüntetése]

(1) A bíróság a vagyonközösséget bármelyik házastárs kérelmére a házassági életközösség fennállása alatt indokolt esetben megszüntetheti. Ilyen esetnek minősül különösen, ha

  1. a) a másik házastárs a kérelmet előterjesztő házastárs hozzájárulása nélkül megkötött szerződéssel vagy szerződésen kívüli károkozásával olyan mértékű adósságot halmozott fel, amely a közös vagyonból őt megillető részesedést veszélyeztetheti;
  2. b) az egyéni vállalkozói tevékenységet folytató másik házastárssal szemben végrehajtási eljárás vagy azzal az egyéni céggel, szövetkezettel, gazdasági társasággal szemben, amelynek a másik házastárs korlátlanul felelős tagja, végrehajtási eljárás vagy felszámolási eljárás indult, és az eljárás a házastársi közös vagyonból őt megillető részesedést veszélyeztetheti; vagy
  3. c) a másik házastársat cselekvőképességet teljesen vagy a vagyoni ügyeiben részlegesen korlátozó gondnokság alá helyezték, és gondnokául nem a házastársát rendelték ki.

(2) A vagyonközösség – a bíróság eltérő rendelkezésének hiányában – a megszüntetését kimondó határozat jogerőre emelkedését követő hónap utolsó napján szűnik meg.

4:55. § [A vagyonközösség bírósági megszüntetésének jogkövetkezményei]

Ha a bíróság a vagyonközösséget megszünteti, a házastársak vagyoni viszonyaira az életközösség fennállása alatt a továbbiakban a vagyonelkülönítés szabályai az irányadók.

4:56. § [A vagyonközösség bírósági helyreállítása]

Ha az ok, amelynek alapján a bíróság a vagyonközösséget megszüntette, már nem áll fenn, a bíróság az életközösség fennállása alatt – a házastársak közös kérelmére – a vagyonközösséget a jövőre nézve helyreállítja.

 

JOGI TANÁCSOK CÉGÜGYEKBEN és VAGYONMEGOSZTÁSI KÉRDÉSEKBEN:

 

dr. Döcsakovszky Béla
ügyvéd
Telefon: +36-30-268 38 53
dr.docsakovszky@gmail.com
Online bejelentkezés