Hírlevél – 2016-02-29

bela_fejlec

TISZTELT ÜGYFELEM! KEDVES OLVASÓIM, BARÁTAIM!

 

Közeledik a tavasz, s vele új tervek, új remények, új lehetőségek.

A fiatal családok tervezgetik a jövőt, mérlegelik, hogy a két család erejét latba vetve hogyan lehetne valóra váltani ezeket a reményeket, lehetőségeket. Ha eladnánk a nagypapától maradt város közeli zártkerti ingatlant, ha az érte kapott pénzen telket vennénk, ha kihasználnánk, hogy már nem kell drága pénzen terveztetni az új otthont, ha igénybe tudnánk venni a családi otthonteremtési kedvezményeket…. ha…ha….ha….

És a reményeket követi a tervezés, a szervezés, a lakás, a telek keresés, amihez – remélem – fontos és hasznos információkkal tudok segítséget nyújtani az Önök számára itt, ebben a hírlevélben, illetve bővebben a web és facebook oldalamon

zart-kert

1. Zártkerti ingatlanok átminősítése

Az úgynevezett zártkerti ingatlanok alapvető rendeltetése – amikor ez a fogalom és ingatlan kategória egyáltalán megszületett – az volt, hogy nagyvárosi tulajdonosaik számára lehetőséget nyújtsanak az aktív kikapcsolódás, kertészkedés mellett, némi zöldséggel, gyümölccsel, egy kis plusz haszonnal kiegészíteni a családi gazdálkodást. Alapvetően tehát mezőgazdasági művelésre szolgáltak ezek a gyakran igen jó fekvésű, város közeli területek, ahol néhány tucat, vagy egy-kétszáz „négyszögölön” ki-ki megteremthette a maga kis házi-édenét.

Így hát amikor a termőföld védelmét célzó jogszabály csomag részeként megjelent az úgynevezett „földforgalmi törvény”, a termőföld értékesítését igencsak megnehezítő rendelkezéseivel (elővásárlási jogok, kifüggesztés, idő és türelemrabló procedúrák) azt bizony alkalmazni kellett a zártkerti ingatlanokra is, hiszen azok rendeltetése is a mezőgazdasági művelés volt.

Ez persze igencsak megnehezítette ezen ingatlanok értékesítését, s merthogy nehézkes volt az adásvétel, az érdeklődés és a kereslet is megcsappant a zártkertek iránt.

A „zártkert” attól zártkert, hogy a tulajdoni lap tetejére az van írva. Egy újonnan megjelent jogszabály azonban lehetővé teszi, hogy a tulajdonos kérelmére a földhivatal „átnevezze” az ingatlant és „kivett” (vagyis a mezőgazdasági művelésből kivett) ingatlanként regisztrálják, s így már nem vonatkoznak rá a földforgalmi törvény korlátozó rendelkezései.

Az átnevezést mindössze kérni kell, még illetéket, vagy eljárási díjat sem kell fizetni és az ingatlan az átminősítés után máris szabadon adható vehető, így vélhetően az értéke is nagyobb lesz.

Egyes vélemények szerint ezeket a ma még külterületi ingatlanokat az egyes települések az elsők között fogják belterületbe vonni, vagyis értékük, felhasználhatóságuk is tovább nő.

Erről bővebben itt olvashat: Zártkertje van?

ingatlan-csokkeno-afa

2. LAKÁSOK ÁFA csökkenése

2016. január 1-jétől az új építésű lakások és házak értékesítése esetén 2016–2019 között a kedvezményes 5 százalékos ÁFA kulcs érvényes. Erről bővebben itt olvashat: Olcsóbbak lettek az új lakások a csökkent áfa miatt

csok3

3. „Csok”

Bár sok a bizonytalanság, a módosítás és változás, de ami a lényeg, a Kormány 455/2015 (XII.29) számú rendeletével módosított a lakáscélú állami támogatásokról szóló 12/2001. (I. 31.) rendeletét. A módosítás során jelentősen megemelték az új építésű lakások vásárlására, építésére, bővítésére igénybe vehető támogatások összegét, és a szabályok szélesebb kör számára teszik hozzáférhetővé a Családok Otthonteremtési Kedvezményét.

Erről bővebben itt olvashat: Minden, amit a CSOKról tudni érdemes

A változásokat követni, azokhoz naprakészen alkalmazkodni, a lehetőségeket kihasználni és a felesleges kockázatokat elkerülni nem egyszerű, szakember segítségét, közreműködését célszerű igénybe venni.

epitesi-engedely

4. Lakóház építés engedélyek nélkül!?

A 300 m2 hasznos alapterületet meg nem haladó lakóépületek építése ez évtől kezdve nem engedélyköteles. Ez persze nem jelenti azt, hogy a szabályokat (helyi építési szabályzat) ne kellene betartani, sőt azt se, hogy az építkezések a hatóságok kontrollja nélkül folyhatnának. Pusztán az előzetes bürokratikus kontroll alól mentesül így az építtető, akinek ezután elegendő az építési szándékát bejelenteni, s a hatóság a szabályok betartását utólag ellenőrzi. Mindenképpen célszerű tehát szakemberek, képesített építész-tervező, adott esetben jogász bevonása, és továbbra is célszerű egyeztetni a szomszédokkal, hogy az utólagos vitákat, konfliktusokat, sőt pereket elkerülhessük. Erről részletek itt olvashatók: Építési engedély helyett elég a bejelentés?

 

5. Cégtulajdonosok, Figyelem!

  • A Polgári Törvénykönyv hatályba lépéséről szóló törvény eredeti rendelkezései szerint legkésőbb 2016. március 15.-ig módosítani kell a Kft-k alapító okiratát. Határozni kell az új Ptk. szabályainak elfogadásáról és alkalmazásáról, és – ha eddig alacsonyabb törzstőkével működött a cég – meg kell emelni a Társaság törzstőkéjét, legalább a törvényi minimum összegére, vagyis legkevesebb 3.000.000 Ft-ra.
  • S bár – úgy tűnik – hogy a Parlament ezt a szabályt még a határidő lejárta előtt módosítja, s a kötelező változtatások határidejét egy évvel kitolja, ez nem jelenti azt, hogy – előbb utóbb – ne kellene megtenni a szükséges változtatásokat.
  • A törzstőke emelést – ha a cég nyereségesen működött – az eredménytartalék terhére, illetve a tagok pótlólagos befizetésével is meg lehet tenni. Bár ezt a kását se eszik olyan forrón, nem biztos, hogy azonnal a teljes összegért zsebbe kell nyúlni. Részleteket itt olvashat: Túl van már a kötelező cégmódosításon?
  • Ha legkésőbb az új véghatáridőre sem történik meg a Kft. alapító okiratának módosítása és a törzstőke megemelése, a Társaság (a Cég) nem működhet tovább törvényesen, eljárásokkal, büntetésekkel és végső soron az adószám visszavonásával, illetve kényszer-törléssel kell szembe néznie. Ne várja meg! Lépjen most!

Változások

  1. Ez évtől azokat az ügyfeleimet, akiknek az kényelmesebb, a Blaha Lujza térnél az EMKE irodaházban is tudom fogadni (1072 Budapest Rákóczi út 42)
  2. A másik változás, hogy – szintén január 1-től – megszűnt a docsakovszky@t-online.hu e-mail címem, helyette a dr.docsakovszky@gmail.com címen várom ügyfeleim, barátaim leveleit.

Változatlan, hogy intenzíven működik web-oldalam a www.drdocsakovszky.hu cím alatt, hogy így segítsek eligazodni a jogban kevésbé járatos érdeklődőknek, érdekelteknek és rászorultaknak a sokszor útvesztőnek tűnő jogi világban.

Ezen kívül minden kedves érdeklődő naponta kaphat friss információkat szakmai facebook oldalamról is, melyet a https://www.facebook.com/drdocsakovszky.hu/ web helyen lehet megnyitni.

 

Jogi kérdések, problémák esetén mostantól tehát a következő módon érhet el:

mobiltelefonon: 06/30/268-3853

e-mailben: dr.docsakovszky@gmail.com

Ügyfélfogadás

  1. Budapesten megbeszélés szerint székhelyemen: 1025 Budapest Felső Zöldmáli út 69. 1/5. vagy az EMKE irodaházban 1072 Budapest Rákóczi út 42. (a Blaha Lujza térnél)
  2. Érdi lakosoknak megbeszélés szerint: 2030 Érd Fátyolvirág u. 11.

Üdvözlettel:

Dr. Döcsakovszky Béla

dr. Döcsakovszky Béla
ügyvéd
Telefon: +36-30-268 38 53
dr.docsakovszky@gmail.com
Online bejelentkezés