I

idényjellegű (szezonális) üzemelés: A naptári év szolgáltató által meghatározott, legalább egy hónapos időszakára kiterjedő folyamatos működés.

idényjellegű tevékenység: Az a vállalkozási tevékenység, amelyet a vállalkozó állandó székhellyel, telephellyel az év meghatározott szakához kötötten rendszeresen végez.

idézés: Az eljáró szerv hivatalos felszólítása arra, hogy meghatározott ügyben, adott időpontban és adott helyen a személy (fél, ügyfél, terhelt, védő, szakértő stb.) jelenjen meg. A hatóság, bíróság azt a személyt idézi, akinek jelenléte az eljárási cselekménynél kötelező. Az idézés elmulasztásának jogszabályban meghatározott jogkövetkezményei (kérelem elutasítása, bírság, elővezetés) vannak.

időbeli hatály: A jogi szabálynak, ítéletnek vagy határozatnak, illetve szerződésnek vagy más jogi aktusnak alkalmazási lehetősége abból a szempontból, hogy időbelileg meghatározva már vagy még hatályos-e.

időbélyegző: Elektronikus dokumentumhoz végérvényesen hozzárendelt vagy azzal logikailag összekapcsolt olyan adat, amely igazolja, hogy az elektronikus dokumentum az időbélyegző elhelyezésének időpontjában változatlan formában létezett.

igazolási kérelem: Mulasztott eljárási cselekmény esetén a mulasztás önhibán kívüliségének és az igazolással egyidejű teljesítésnek elfogadására irányuló kérelem.

igazolási kérelem: Mulasztott eljárási cselekmény esetén a mulasztás önhibán kívüliségének és az igazolással egyidejű teljesítésnek elfogadására irányuló kérelem.

illegális: Törvénytelen, jogellenes, joggal nem alátámasztott, nem engedélyezett működés vagy állapot.

illeték: Az ügyfél által az állami költségvetésnek fizetendő pénzösszeg, amely valamilyen vagyonmozgással (öröklés, ajándékozás, visszterhes vagyonátruházások), vagy állami és önkormányzati tevékenységgel (közhiteles telekkönyvi nyilvántartás, bírósági eljárás, hagyatéki eljárás, közigazgatási engedélyezés) áll összefüggésben.

illetékes bíróság: Több azonos hatáskörű bíróság közül az eljárásra jogosult.

illetékesség: Azonos hatáskörű szervek között az ügyek megosztása; annak meghatározása, hogy a jogszabályban meghatározott szempontok szerint (például területi vagy személyi elv alapján) az azonos típusú ügyek közül melyek tartoznak egy szerv elintézési jogosultsági körébe.

illetékmentesség: A törvény meghatározza azokat az eljárásokat, amelyek mentesek az illetékfizetési kötelezettség alól (ez a tárgyi illetékmentesség), s azokat a jogalanyokat, amelyeknek nem kell illetéket fizetni. (Ez az alanyi illetékmentesség.)

illetmény és járulékfedezeti forgótőke: Központosított illetményszámfejtés esetében a megbízó és a Kincstár nevében eljáró területileg illetékes Igazgatóság között létrejött megállapodás alapján olyan engedményezés, amely fedezetét képezi a jogszabályon és a munkavállaló egyéni megbízásokon alapuló munkáltatói fizetési kötelezettség teljesítésének, ideértve a társadalombiztosítási szolgáltatások kifizetőhelyi kötelezettségét is.

illetmény: A köztisztviselői -, közalkalmazotti -, és a fegyveres erők, illetve testületek hivatásos állományi szolgálati jogviszony alapján pénzbeli járandóság, díjazás.

immateriális jog: Nem anyagi jellegű, például személyiségi jogok, szerzői jogok, szabadságjogok.

immunitás: Védettség, mentesség.

információ: Bármely, elektronikus úton feldolgozható, tárolható, továbbítható adat, jel, kép tekintet nélkül arra, hogy annak tartalma jogi védelemben részesül-e.

inkasszó: Lásd: beszedési megbízás.

interpretálás: Jogszabály értelmezése, magyarázata. Jelenti ezen kívül cselekvés, magatartás értelmezését és magyarázatát is; például keresetlevélben, perbeszédben, jogorvoslati kérelemben.

interveniálás: Közbenjárás, közvetítés, beavatkozás, közbelépés, harmadik személy javára intézkedés kérése.

iratbetekintési jog: Az ügyfél és képviselője a közigazgatási eljárás során keletkezett iratokba betekinthet és azokról másolatot készíthet.

ítélőképessége birtokában lévő gyermek: Az a kiskorú, aki életkorának és értelmi, érzelmi fejlettségének megfelelően képes – meghallgatása során – az őt érintő tények és döntések lényegi tartalmát megérteni, várható következményeit belátni.

ítélőtábla: A bírósági szervezet része. Az ítélőtáblák elbírálják – törvényben meghatározott ügyekben és illetékességgel – a helyi vagy a megyei bíróság határozata ellen előterjesztett jogorvoslatot, illetve eljárnak a hatáskörükbe utalt egyéb ügyekben.

ítélt dolog: Az anyagi jogerő szokásos kifejezése. Lényege, hogy a jogerős döntés véglegesnek tekinthető; tehát ugyanazon felek és jogutódaik vonatkozásában, ugyanabban a tárgyban, ugyanabból a tényalapból származó ugyanazon jog iránt ismételten jogvita vagy eljárás nem indítható.

dr. Döcsakovszky Béla
ügyvéd
Telefon: +36-30-268 38 53
dr.docsakovszky@gmail.com
Online bejelentkezés