Milyen is a valóban jó végrendelet?
A végrendelet az örökhagyó olyan nyilatkozata, amiben kijelenti, hogy a tulajdonában lévő ingó és ingatlan vagyonát kire fogja hagyni, ha meghal. Ha végrendelkezik valaki, ha nem, a vagyonát valaki megörökli. Még abban az esetben sem biztos, hogy mindent az fog kapni, akiről rendelkezett az okiratban, mert a jogszabályok keresztülhúzhatják a számítást.
SZÓBAN VAGY ÍRÁSBAN?
A végrendelet lehet írásbeli vagy szóbeli.
A szóbeli végrendeletnek szigorú szabályai vannak, mert a törvény olyan rendkívüli élethelyzetet kíván meg a megtételéhez, amikor a végrendelkező gátolva van abban, hogy írásban végrendelkezzen és feltehetően már nem is lesz rá képes. Ilyen pl. az, ha valakit baleset ér és már csak arra képes, hogy elmondja mit kire hagy, ha meghal. A szóbeli végrendelet akkor lesz érvényes, ha van két tanúja az elhangzottaknak. Ha viszont ez az élethelyzet elmúlik anélkül, hogy az illető meghalna, írásba kell foglalni harminc napon belül az elhangzottakat, egyébként hatálytalanná válik mindaz, ami a szóbeli végrendeletben volt.
Az írásbeli végrendelkezésnek is megvannak a maga szabályai. A végrendeletet vagy maga írja és aláírja. Ekkor nem követeli mega a polgári törvénykönyv a tanukat. Ha viszont nem maga írja, akkor alá kell írnia és két tanúnak is alá kell írnia azt. A közjegyző előtt tett végrendeletet közvégrendeletnek nevezi a törvény.
VISSZAVONHATÓ ÉS MEGSEMMISÍTHETŐ…
A végrendeletet vissza is lehet vonni, ugyanúgy, mint ahogy azt megtették anno. Akként is visszavonható, ha újabb végrendeletet tesz, így a korábbi ettől fogva visszavont lesz, viszont a nem ellentmondó részei a korábbinak hatályban maradnak. A legegyszerűbben úgy lehet hatálytalanítani a végrendeletet, hogy a végrendelkező azt összetépi, megsemmisíti. A végrendeletet módosítani is lehet ilyen alapon. A közjegyző előtt tett végrendeletet is, de nem kell feltétlenül azt is közjegyző előtt tenni, mert tehetünk magánvégrendeletet is, így csak az marad hatályban, ami az utóbb tett végrendeletben van, és úgymond „felülírja” a közvégrendeletben lévőket. Amely rész a végrendeletben nem módosult, az továbbra is hatályos marad.
MI LEHET A VÉGRENDELETBEN?
A végrendeletben szinte bármiről lehet rendelkezni. Örököst lehet nevezni, de ki is lehet zárni valakit. Az örökségből való kizárásnak vannak szabályai, mert különösebb indok és nyomós ok nélkül nem lehet azt, aki egyébként kötelesrészre jogosult.
A kötelesrészt öt évig lehet érvényesíteni az örökhagyó halálától számítva, ha egyébként az örökhagyó a kötelesrészre jogosultra nem hagyott semmit, vagy nem annyit mint amennyi járna.
Visszatérve a kitagadásra, akkor jogszerű a kitagadás egy végrendeletben, ha a kitagadott erkölcstelen életet él, alkoholista, vagy drogfüggő, vagy nem törődött az örökhagyóval, pedig annak szüksége lett volna az ápolására. A kitagadott kiesik az öröklésből, de helyébe lép a leszármazottja. Abban az esetben viszont, ha nem végrendelet született, hanem öröklési szerződés, akkor már a kötelesrészre jogosult sem fog kapni semmit.
Végrendeletben még meg nem született részére is lehet rendelkezni. Ennek két feltétele van, egyrészt a végrendelet megírásakor már megfogant, valamint akkor kaphatja meg a végrendeletben foglalt vagyont, ha élve születik.
Ha a végrendelet alapján ketten, vagy többen együtt örökölnek egy házat, de egyik sem fogja tudni kifizetni a többi örököst, de nyilván mindenki meg szeretné kapni az örökségét, akkor a bíróságtól kell kérni a közös vagyon bíróság általi megszüntetését.
JOGI TANÁCSOK ÖRÖKÖSÖDÉSI ÉS HAGYATÉKI ÜGYEKBEN:
dr. Döcsakovszky Béla
ügyvéd
Telefon: +36-30-268 38 53
dr.docsakovszky@gmail.com
Online bejelentkezés